Mersin apartman ve site yönetimi

MMersin apartman ve site yönetimi, Gözde bilgisayar soruyor; neden profesyonel bir yönetim anlayışı gerekli biliyor musunuz? Eski devirlere bir yolculuk yapacak olursak; her yerde tek katlı bahçeli evler vardı. En fazla birkaç katlı binalara rastlamak mümkündü. Bu İzmir ve İstanbul dışındaki tüm şehirlerde ve kırsal bölgelerde böyleydi. Sonra kırsaldan şehirlere yığılmalar başladı. Çünkü endüstriyel üretime geçildi. Yeni iş olanakları ve artan nüfus. Bu yeni durum, yeni mesken sorunlarını beraberinde getirdi. Artık bu yeni meskenlerde 10-15 katlı evler yahut 10-15 bloktan oluşan apartmanlar bulunmaktadır. Artık böyle bir durumun gerektirdiği yeni bir mesken ve yönetim anlayışı geliştirilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Çünkü çoklu bir ortaklık, karmaşık mesuliyetler ve iş bölümü gerekliliği doğmuştur.

Böylelikle Mersin apartman ve site yönetimi diğer ev tipi yerleşimlerin aksine bir idarenin ortaya çıkmasını zorunlu kılmıştır. Hatta bir yönetim kurulu oluşturulmuştur. Neden mi? apartmanlarda asansör, merdiven elektrik otomatiği, bahçıvanlık işleri, tadilat işlemleri ve güvenlik sistemleri gibi daha sayamadığımız pek çok sayıda iş bulunmaktadır. Bununla birlikte Kat Malikleri Kanunu ve özel yönetmeliklerle ilgili hukuki işlemler oluşmuştur. Ayrıca tüm bu işlerin yürütülmesi için Mersin apartman ve site yönetiminin ortak bir bütçe oluşturma sorumluluğu vardır. Mersin apartman ve site yönetimi nin bu ortak bütçeyi oluşturabilmek için de aidat toplaması gerekmektedir. Artı bu toplanan aidatların nereye ve ne kadar verildiğine dair kayıtlar tutulması da gerekmektedir.

Mersin apartman ve site yönetimi

Mersin apartman ve site yönetimi

Şeffaf bir yönetim anlayışı için defter tutulması ve apartman sakinlerine bu kayıtların içeriği hakkında bilgi verilmesi gerekmektedir. Tüm bu ve buna benzer işlemler Mersin apartman ve site yönetimini iş takibi kadar sorumluluk açısından da kat maliklerine ve kiracılara bağımlı kılmaktadır. Bu bağımlılık da elbette Mersin apartman ve site yönetimini üstlenmiş bireyleri sıkıntıya sokabilmektedir. Neden mi? Çünkü ne kadar çok insan, her kafadan bir ses çıkması demektir. Uzlaşmalar olabileceği gibi zıtlaşmalar da olabilmektedir. Üstelik kat malikleri ve kiracıların bir kısmı sorumluluklarını yerine getirirken bir kısmı da aksine üstüne düşeni yapmayabilmektedir. İşte bu durum aracı bir firmanın objektif katılımını gerekli kılmaktadır.